AIDS’le ilgili büyük balon

10.05.2023
624
AIDS’le ilgili büyük balon

Dünya Sağlık Teşkilatı itiraf etti: “Hastalık, heteroseksüeller arasında dağılmıyor” Dünya Sağlık Teşkilatı bugüne kadar 25 milyon bireyin yaşamını kaybettiği hastalığın heteroseksüeller arasında dağılmadığını açıkladı. 25 sene evvel …

aids
Dünya Sağlık Teşkilatı itiraf etti: “Hastalık, heteroseksüeller arasında dağılmıyor”

Dünya Sağlık Teşkilatı bugüne kadar 25 milyon bireyin yaşamını kaybettiği hastalığın heteroseksüeller arasında dağılmadığını açıkladı.

25 sene evvel ortaya çıkan ve şu ana kadar 25 milyon bireyin yaşamına mülk olduğu hipotez edilen AIDS hastalığının heteroseksüel çiftler arasında dağılma riski olmadığı açıklandı.

Dünya Sağlık Teşkilatı’nden gelen bu açıklama, AIDS’le çabada yanlış bir strateji izlendiği tenkitlerini de çoğaldırdı.

NTVMSNBC’nin haberine göre Dünya Sağlık Teşkilatı HİV ve AIDS’le mesul programının başkanı Dr. Kevin de Cock, Afrika kıtası dışında heteroseksüel çiftler arasında AIDS’in dağılmasının beklenmediğini açıkladı.

Teşkilat bu açıklamayla, tehlike olmayan bölgelere kaynak tükettiğini de itiraf etmiş oldu. Bilgiler de AIDS’le çabada yanlış bir strateji izlendiğini ortaya koyuyor.

Tehlike olmayan bölgelerde insanların eğitimine büyük paralar tüketilirken riskin yüksek olduğu sahra altı afrika ülkelerinde tehlikeyi düşüren sünnet ya da partner rakamını eksiltme gibi temel tedbirlerin teşvik edilmesinde zafer sağlanamadı.

Ayrıca AIDS’le çaba eden müesseseler, insanları korunma yerine cinsel ilişkiden uzak durmaya yönledirdikleri ve düzgün çalışan bir sağlık sistemi inşa edemedikleri bahanesiyle de tenkit etiliyor.

Dünyada hala savaşlarda can verenlerden daha fazla rakamda insan AIDS’deri yaşamını kaybediyor. 2007 bilgilerine göre dünyada 33 milyon birey AIDS’e yol açan virüsü taşıyor, 2,1 milyon bireyin de AIDS sebebiyle yaşamını kaybettiği belirtiliyor.

Şu ana kadar dünyada AIDS’deri can verenlerin toplam rakamı ise 25 milyon.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=79340&cat=220&dt=2008/06/09

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.