TÜSEB’den yenilikçi ilaç geliştirme stratejik ar-ge proje çağrısı

06.01.2023
1.043
TÜSEB’den yenilikçi ilaç geliştirme stratejik ar-ge proje çağrısı

Başkanlığını Prof. Dr. Adaletli Mardinoğlu ve Genel Sekreterliğini Prof. Dr. Hasan Türkez’in yaptığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı TÜSEB tarafından yeni idare yarıyılında başlatılan yenilikçi ve ürün odaklı proje çağrılarına bir yenisi daha ilave edildi.

Başkanlığını Prof. Dr. Adaletli Mardinoğlu ve Genel Sekreterliğini Prof. Dr. Hasan Türkez’in yaptığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı TÜSEB tarafından yeni idare yarıyılında başlatılan yenilikçi ve ürün odaklı proje çağrılarına bir yenisi daha ilave edildi.
Yenilikçi İlaç Geliştirme Stratejik Ar-Ge Proje Çağrısı başlığı altında çıkılan ve 14.10.2019 tarihinde müracaat süresi sonlanacak olan çağrının emelinin yeni ilaç etmen maddelerinin muayenehane evveli pre-muayenehane çalışmalarının desteklenmesi olarak belirtildi.
Bu kapsamda, natürel, sentetik, biyolojik, biyoteknolojik ve öteki etmen maddelere müteveccih proje tekliflerinin değerlendirileceği ifade edilen açıklamada, “Çağrı kapsamında sunulacak proje tekliflerinin yenilikçi olması ve katma kıymeti yüksek ürün potansiyeli taşıması beklenmektedir. Ayrıca, projeler bünyesinde sanayi-üniversite iş birliğinin hakikatleştirilmesi teşvik edilecektir” denildi.
TÜSEB tarafından yapılan yazılı açıklamada alakalı çağrının kapsamı belirlendiği belirtilerek, şu bilgiler paylaşıldı; “Rehabilitasyon, ihtiyata, teşhis veya bir fizyolojik işlevi düzenleme, tertip etme veya değiştirme emeliyle, yalnızca insana uygulanan farmasötik ve biyofarmasötik ürünlerin dünya standartlarında yerli olarak üretilmesi stratejik bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yenilikçi, faal hücresel rehabilitasyon ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi, hücre ve doku odaklı çoklu omik yaklaşımlar ve biyoteknolojik araştırmalar ile bunlara paralel ilerleyen muayenehane uygulanabilirliğe dönük doku mühendisliği, biyomalzeme ve eşi teknolojiler sayesinde artık olasıdır.
Ülkemizde, hücresel rehabilitasyon ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi için bilimsel ve teknolojik potansiyelin harekete geçirilmesine gerek dinlenmektedir. Yerli farmasötik ve biyofarmasötik ürünlerin imali alanında yapılacak Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi, teknoloji transferinin hakikatleştirilmesi, yatırım ve kuruluşlaşma hem sağlık hem de ekonomi açıdan ehemmiyetli olup, ilaç geliştirme alanında çıkılacak olan proje çağrıları ile yerli ve ulusal ilaç geliştirilmesine destek sağlamak TÜSEB’in stratejik hedeflerinden biridir. Bu çağrı programı ile milli sağlık sektörünün lüzum dinlediği kalitedeki yenilikçi ilaç geliştirme çalışmalarına destek sağlanması kastedilmektedir. Desteklenmesi tasarlanan araştırmaların kamu-üniversite-sanayi işbirliği içerisinde hakikatleştirilmesi ve proje tekliflerinin natürel, sentetik, biyolojik, biyoteknolojik ve öteki etmen maddelerin muayenehane evveli in vitro ve in vivo araştırmaları kapsaması beklenmektedir” denilmektedir.
Yenilikçi İlaç Geliştirme Stratejik Ar-Ge Proje Çağrısı kapsamında yer alabilecek mevzular; hastalıklara müteveccih etmen moleküllerin geliştirilmesi, muhakkak bir hedef için yapı bazlı ilaç tasarımı veya fragman bazlı ilaç bulguyu usulleriyle yeni moleküllerin geliştirilmesi ve yapı-etkinlik araştırmalarının hakikatleştirilmesi, yeni moleküllerin in vitro faallik ve toksikolojik çalışmalarının yapılması, yeni moleküllerin in vivo hayvan modellerinde DMPK ve ADME çalışmalarının yapılması ve hedefe müteveccih seçicilik ve orijinalliğinin gösterilmesi, yeni moleküllerin in vivo hayvan modellerinde faallik ve toksikolojik profilinin incelenmesi olarak belirtilmiş olup kardiyovasküler hastalıklar, merkezi asap sistemi hastalıkları, metabolik hastalıklar, kanser, otoimmün hastalıklar, hematolojik ve ender hastalıklar gibi alanlarda çalışmalar kapsayan projelere öncelikli olarak destek verilecektir.
Müracaat yapabilecek müessese/kuruluş/şahıslar olarak Türkiye’de yerleşik üniversite, özel kuruluş, kamu müessese ve kuruluşları yürütücü kuruluş olabilecektir. Proje yürütücüsünün; üniversite veya kamu müessese/kuruluşu personeli olması gidişatında en az hekime/tıpta uzmanlık derecesine sahip olması bu şart eğitim ve araştırma sağlık kurumularında vazife yapanları da içermektedir, özel kuruluş personeli olması halinde en az 4 senelik lisans mezunu olması gerekmektedir. 2019 seneyi için, araştırma projeleri destek üst limiti Proje Teşvik İkramiyesi PTİ ve Müessese payı hariç 1 milyon TL’dir.”BTC’nin Operasyon Hacmi Düşüyor“Her denge memnuniyetsizliği baş dönmesi değildir” uyarısıOkullar açılıyor, göz problemlerine dikkat

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.