Saç dökülmesi tedavisi uzmanlık gerektirir

16.10.2023
234
Saç dökülmesi tedavisi uzmanlık gerektirir

Saç dökülmesi dendiğinde ilk akla gelen Revigen genetik ve hormonal kaynaklı saç dökülmelerine çözüm üretmektedir. Saç dökülmesi, hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla görülen ve bireyde …

Saç dökülmesi dendiğinde ilk akla gelen Revigen genetik ve hormonal kaynaklı saç dökülmelerine çözüm üretmektedir.

Saç dökülmesi, hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla görülen ve bireyde psikososyal sorunlara yol açan bir problemdir. Toplumda en sık görülen saç dökülme nedeni androgenetik alopesidir. Bu tür alopesi genetik temel üzerinde ortaya çıkan hormonal kaynaklı bir saç dökülmesi tipidir. Bundan daha az sıklıkla görülmekle beraber özellikle kadınlarda rastlanan, çocuk doğurma, emzirme, ateşli hastalıklar ya da psikolojik faktörler gibi vücutta ciddi stres yaratan nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir diğer saç dökülme türü de telogen effluvium adı verilen, kendiliğinden geçebilen ama bu geçiş dönemi boyunca en az 3 ila 6 ay saçlarda ciddi seyrelme ile kendini gösteren bir saç dökülmesi formudur.

Halk arasında saçkıran olarak da bilinen alopesi areata ise saçlı deride yama şeklinde dökülme ile kendini belli eder ancak tüm vücut kıllarının dökülmesi ile de seyredebilir ki buna kirpik ve kaşlar da dahildir, bu tür hastalarda sıklıkla tırnak bozuklukları da görülmektedir.

Androgenetik alopesi saç dökülmesi nedenlerinin %95’lik bir bölümünü oluşturmaktadır.Androgenetik alopesi oluşumunda en önemli faktör saç kökünün DHT (dihidrotestosteron) hormonunun etkisine maruz kalarak gittikçe küçülmesi ve bunun sonucunda bu saç kökünden yapılan saçların ince cansız ve kısa, açık renkli tüy benzeri bir hale dönmesi ve kaybıdır.

DHT hormonu aslında erkeklerde bulunan, az miktarda da olsa kadınlarda da bulunan testosteron adlı hormonun, ciltteki 5 alfa redüktaz adı verilen bir enzim aracılığıyla saç köklerine zarar veren bir hormon türevi haline dönüşmüş formudur. Bu zararlı DHT hormonu, vücutta saçlı deride saç dökülmesine, vücut tüylerinde ise aşırı kıllanmaya ve yatkın olan bireylerde akne sorunlarının ortaya çıkmasına yol açar. İşte bundan ötürü, bu zararlı DHT toksik hormonunun yapımının engellenmesi ya da etkinliğinin ortadan kaldırılması hem saç dökülmesi tedavisinde, hem vücuttaki aşırı kıllanmanın önlenmesi veya tedavisinde, hem de akne tedavisinde kullanılabilmektedir.

DHT saçlı deride ne yapar ?
Bu toksik hormon bilindiği kadarıyla vücutta faydalı etkiler oluşturamamaktadır. Saçlı deride ise gelişmiş ve kalın saç teli üreten saç köklerine etki ederek bunların ufalmasına, cansızlaşmasına yol açar ve bunun sonucunda bu cansız saç köklerinden kalın saç telleri yerine ince, zayıf, cansız ve açık renkli tüy benzeri kılların çıkmasına neden olur. Bu durum önceleri saçlı deride seyrekleşmeye yol açarken DHT’ nin gittikçe artan etkisiyle saç kökleri hayati fonksiyonlarını kaybederek bir daha saç üretemez hale dönerler. Ancak burada en önemli konu DHT’ nin saç köklerini öldürmeden önce uyku fazına geçirmesidir. Uyku fazına giren kökler cansızlaşır ve saç üretmeyi bir süreliğine de olsa bırakır. Saça uygulanacak güçlü terapiler, bu uyuyan ve saç teli üretemeyen saç köklerini uyandırarak sağlam, kalın, koyu renkli saçların oluşmasını sağlayabilirler. İşte saç dökülmesinin temeli budur. Bu nedenle androgenetik alopesi tedavisinde ya da oluşumunun önlenmesinde 5 alfa redüktaz enziminin engellenmesi temel tedavi yaklaşımlarından biridir.
Türkiye’ de bugün saç dökülmesi dendiğinde ilk akla gelen Revigen Tablet ve Revigen Tonik, Revigen Şampuanla birlikte genetik ve hormonal kaynaklı saç dökülmelerine de çözüm üretmektedir. Çünkü hem Revigen Tablet hem de Revigen Tonik, az önce saç köküne olan negatif etkilerinden bahsetmiş olduğumuz 5 alfa redüktaz enzimini engelleyen bitkisel molekülleri içerir.

Revigen Tablet içeriğinde bulunan yeşil çay ekstresindeki kateşin molekülleri saç dökülmesinden sorumlu olan 5 alfa redüktaz enzimini engellediği gibi bunun yanı sıra güneş ışığına karşı saç tellerini koruyarak saç köklerinde iltihabi dejenerasyon oluşumunu önler ve antioksidan etki gösterir. İçeriğindeki bir başka etken madde soyadan elde edilen daidzein adındaki moleküldür ki bu da saç köklerinde 5 alfa redüktaz enziminin aktivitesini baskılayarak saç kökünün zayıflamasını engeller. Revigen Tablet aynı zamanda içeriğindeki üzüm çekirdeği ekstresi ve ginseng ekstresi ile kıl köklerine direk bağlı olan kılcal damarlardaki dolaşım bozukluklarını düzenleyerek kıl köklerinin beslenmesini sağlar ve çok güçlü antioksidan etkiler gösterirler. Bunun yanı sıra strese bağlı gelişen saç dökülmelerinde de antistres etki göstererek saç sağlığını güçlendirir.

Daha önce metabolik ya da hormonal bir soruna bağlı olabileceği gibi bazı ilaçların kullanımı sonucunda da ortaya çıkabilen ve genellikle aniden başlayan telogen effluvium adındaki daha sıklıkla kadınlarda görülen bir dökülme şeklinden bahsetmiştik. Böylesi vakalarda da bu etken maddelere ilave olarak folik asit ve çinko ile de desteklenen Revigen Tablet kısa sürede etki göstererek dökülmeyi durdurur ve kayıp saçların yeniden geri kazanılmasına yardımcı olur. Doğal moleküller içermesi sebebiyle hiçbir yan etki göstermeyen Revigen Tablet’ in güvenli ve etkin olduğu eczacılar ve doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Tablet kullanımına alternatif olarak Revigen Tonik de hem genetik kaynaklı hem de telogen effluvium olarak tabir edilen türdeki saç dökülmelerinde etkinlik gösterir. Saç köklerine olumsuz etkiler gösteren DHT hormonunun oluşumuna yol açan 5 alfa redüktaz enziminin engellenmesi tonik içeriğinde yine doğal maddeler olan sereno repens ekstresi, beta sitosterol ve evening primrose yağı ile sağlanmaktadır.

Ginseng ekstresi ile takviye edilen Revigen saç toniği, saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin tümünü içermektedir. Tablette olduğu gibi tonikte de yan etki söz konusu olmamakla birlikte kısa sürede saça dolgunluk vermekte, hacim kazandırmakta, saça parlaklık ve ışıltı sağlamaktadır. Saç dökülmesinin durdurulması ile birlikte dökülmüş saçların geri kazanılması da kısa sürede gerçekleşmektedir.

Revigen Tablet’ in ve Revigen Tonik’ in etkisini güçlendirmek için, bunların içerisindeki etken maddelerin ortak kombinasyonu ile üretilen Revigen Şampuan ise saçı yağlandırmadan derinlemesine temizler, kepeklenmeyi ortadan kaldırır, saç köklerini besler, saç kalitesini ve saçlı deride kan dolaşımını artırır. Saça hacim kazandırır ve saç kırıklarını onarır. Saçları parlak, canlı, dolgun, hacimli ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Her tip saç için ve sık kullanıma uygun olarak üretilen Revigen Şampuan, Revigen Tablet ve Revigen Tonik ile birlikte kullanıldığında sinerjik etki göstermektedir.

Alopesi Areata ya da halk diliyle saçkıran, yaklaşık 2000 yıldır bilinen bir klinik olgudur. Lokalize alanlardan, tüm vücutta kayba kadar yama şeklinde değişik şiddette görülebilir. Erkek, kadın aynı oranda etkilenir ve her yaşta görülebilir. Hastaların büyük çoğunluğunda ilk görülme yaşı 20’nin altındadır. Sosyal ve psikolojik olarak bir stres yaratır ve kişinin kendine güvenini çok azaltabilir. Kişinin ruh sağlığını dahi bozabilecek fiziki görünüm kusuruna yol açabilmektedir. Stresin hastalığın seyrini değiştirdiği düşünülür. Hastalığın seyri genellikle kolay tahmin edilemez. Her ne kadar hayatı tehdit eden bir olgu değilse de tekrarlayan şikayetler ciddi bir sıkıntıya ve hastanın yaşam kalitesinde çok olumsuz bir gerilemeye neden olur.

Alopesi Areata’ da aromaterapi, Eski Yunandan beri bilinen bir tedavi metodu olup tümüyle güvenli oluşu ve oluşturduğu klinik düzelme ile dikkati çekmektedir. Temelinde çeşitli bitkilerden elde edilen bitkisel yağların, yağ asitlerinin ve reçinelerin topikal olarak uygulanması vardır. Revigen Areata bu temel üzerinde geliştirilmiştir.

Revigen Areata, sedir yağı, kekik yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, evening primrose yağı, soya yağı, limon yağı, badem yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı ve E vitamini içeriğiyle klinik olarak etkinliği saptanmış, yan etkisi olmayan ve başarılı sonuçlar ortaya çıkaran bir preparattır.

Yıllarca eczanelerde rağbet gören ve her geçen gün kendini geliştiren Revigen’ in şu anda 4 formu eczanelerde satılmaktadır. Yakında 3 form daha eczanelerden hastaların kullanımına sunulacaktır.
Saçlarıyla övünen, özgüveni yüksek, sağlıklı bir toplum hedefiyle yola çıkan Revigen grubu, güçlü etkinliği, yüksek güvenilirliği ve çok yüksek tüketici memnuniyeti ile, yan etkisi olmayan, tamamen doğal içerikli ürünleriyle saç bakımında devrimler yapmak için hızla çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5742&cat=220&dt=2006/11/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.