Evlenmeden olmaz

03.11.2023
235
Evlenmeden olmaz

Gençler cinsellik konusunda bilgi açlığı içinde. Peki onlar en çok neyi merak ediyor ? Halen tabu olan cinsellik evde, okulda konuşulmadığı için gençler ciddi bilgi açlığı …

Gençler cinsellik konusunda bilgi açlığı içinde. Peki onlar en çok neyi merak ediyor ?

Halen tabu olan cinsellik evde, okulda konuşulmadığı için gençler ciddi bilgi açlığı içinde.“Gençler açlığını internette gideriyor” diyen Prof. Dr. Arif Verimli’ye göre evlilik kararı alan herkesin cinsel konuda bilgili olması gerekiyor. Yanlış bilginin sorun doğurduğunu söyleyen Verimli; “Kızlık zarı namus göstergesi. Erkeklerin yüzde 90′ı için de bakirelik önemli” dedi.Gençler, okullarda ve ailelerde cinsellik konuşulmadığı için ciddi bilgi açlığı içinde. Cinsel bilgisi olmayan gençlerde ciddi kaygılar oluşuyor.

Cinsel konuları, TV, gazete, internet aracılığıyla gidermeye çalışan bireyler soru sormaktan da çekiniyor. Yeditepe Üniversitesi Psikiyatri Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Arif Verimli, evlilik kararı alan herkesin cinsel konuda bilgisini tamamlaması gerektiğini belirtti. Gençlerin edindiği yanlış bilgilerin ileride karşılarına problem olarak çıktığını ifade eden Verimli, “Gençlerin merak ettiği konuların başında kızlık zarı geliyor. Türk erkeklerin yüzde 90′ı bakireliğe önem veriyor. Erkek, eşinin bakire olmadığını anladığı andan itibaren evde problemler yaşanmaya başlıyor” şeklinde konuştu.

KADINLAR ÇOK BİLGİSİZ
Prof. Dr. Arif Verimli, gençlerin cinsellik konusunu üstü kapalı öğrenmeye çalıştığını, teknolojiyle birlikte cinsel konulardaki bilgi eksiğini teknolojik araçlarla gidermeye çalıştığını vurguladı. Gençlerin, eğitimsizlikten dolayı cinsel bilgiye ihtiyaç duyduklarını özellikle de kadınların, cinselliği hiç bilmediklerini ifade etti.

EN ÇOK MERAK EDİLENLER
Kulaktan dolma bilgilerle cinsellik ve evliliğin öğrenilmeye çalışılmaması gerektiğini aktaran Verimli, “Gençler, bilgi eksikliklerini kulaktan dolma bilgiler yerine uzmanlara danışarak çözebilirler. Çünkü öğrenilen her yanlış bilgi, ilerideki yaşantınızda sorun olarak çıkacaktır” dedi. Evlilikten keyif almak için beraberliğin şart olduğunu aktaran Verimli, gençlerin en çok ‘erken boşalma’, ‘sertleşme problemi’, ‘penis boyu’, ‘orgazm bozukluğu’, ‘ilk gece ilişki’ gibi konuları merak ettiğini söyledi.

ZAR NAMUSU
Kızlık zarının Türk toplumunda namus olarak görüldüğünü ifade eden Verimli, “Evli çiftler arasında ilk problem bakirelik ile başlıyor. Erkekler, eşleri bakire değil ise ileride eşlerine güvenmiyor, kıskançlık her evrede kendini gösteriyor. Kızlık zarı ülkemizde çok önemseniyor” dedi.

İLK DENEYİMİN ÖNEMİ
Özellikle Anadolu’daki gençlerin cinselliği gizemli, ‘evlenince halledilecek’ konu olarak gördüğünü ve erkeklerin genelevde yaşadığı ilk cinsel deneyimin etkisinin hayat boyu sürdüğünü vurgulayan Verimli “Bu tecrübeyle özgüveni kaybolan birey, aile ve iş yaşamında da çok sorun yaşıyor. “İlk deneyimi olumsuz sonuçlanan erkekler, tekrar denerken ‘Yine aynı şey olacak mı’ paniğini yaşıyor. Biz hastaları ele alırken, ilk seksüel deneyimlerini de sorguluyoruz” dedi.

CİNSEL DOYUM ŞART
Evlilikte cinselliğin öneminin küçümsenemeyeceğini ifade eden Verimli, gençlerin evlilik hayatlarında başarılı olabilmeleri için kendilerini sevmeleri gerektiğini kaydetti. Verimli, “Cinsellik, ilk önce kendini tanımakla başlar. Ancak kendisini seven, karşısındakine de bu olumlu duygular besleyebilir. Bir insanın kişilik özellikleri, sevgili ya da eş seçimi, ilişki biçimi, birbirleriyle yakından ilintilidir. Tüm bunlar da cinsel yaşamın nasıl olacağı üzerine etki eder” ifadelerini kullandı. Kadın ve erkeklerin cinsel yaşamlarında karşılıklı tatmini beklediklerini anlatan Verimli, cinsellik, evliliğin iyileştirilmesini de sağlar” dedi.

EVLENMEDEN OLMAZ
Gençlerin evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmeye karşı olduklarını ifade eden Verimli, gençlerin büyük bir oranın cinsellik hayatı evlendikten sonra yaşamayı tercih ettiğini söyledi. Erken yaşlarda cinsel yaşamla tanışan gençlerin ise “güvenli cinsellik” konusundaki bilgilerinin yetersiz olduğunu belirtti. Cinsel ilişki yaşının giderek düştüğüne değinen Verimli, gençlerin kendilerini tanımasını istedi.

KIZA BASKININ SONUÇLARI
Cinselliğin öğrenilmesinde çevrenin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Arif Verimli, baskıcı, otoriter ve cinselliğin konuşulmasına hoş bakılmayan ailelerin kızlarında evlilikten sonra vajinusmus (kadın cinsel işlev bozukluğu) yaşandığını söyledi. Verimli, buna kızların cinselliği konuşmaktan çekinmelerinin neden olduğunu söyledi. Verimli, “Ülkemizde erkeklerle bayanları kıyasladığınızda bayanların erkeklere oranla cinselliği az konuştuğunu görüyoruz. Fakat bu durum erkeklerin cinselliği konuştuğu anlamına gelmesin. Erkekler de cinsel sorunlarını anlatmaktan kaçınıyor. Erkeklerin ve bayanların cinsel konularda başvurduğu kaynakların farklı olduğuna değinen Verimli, “Erkekler genelde arkadaş ortamlarından ve internetten öğreniyor” dedi.

Bugün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=57640&cat=220&dt=2008/02/25

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.