Bu Besinler Sigaraya Düşman

03.04.2023
752
Bu Besinler Sigaraya Düşman

Sigara içmiyorum diye coşmayın. Şayet pasif içici iseniz KOAH olma tehlikeniz sigara dumanına maruz kalmayan bireye oranla çok daha yüksek.

İstanbul Millet Sıhhati Müdürlüğünce 16 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, hastalığa dikkat çekildi.

Açıklamada, soluk yollarındaki iltihaplanma neticesinde oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olan KOAH’ın, solunum yetmezliği ve güçlüğü gibi bulgular gösterdiği belirtilerek, başlangıçta sadece sabahları balgam ve inatçı öksürükle başlayan hastalığın, ileriki safhasında fazla baş sızısı, asaplılık, uyku bozuklukları, dikkat dağınıklığı ve unutkanlık, karında kabarıklık, ellerde titreme, ayak ve ellerde karıncalanma, terleme, hırıltı, kanlı balgam, çarpıntı ve kalp yetmezliğinin ortaya çıktığı kaydolundu.

KOAH için en ehemmiyetli tehlike etmeninin, tütün ve tütün mamülleri olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Pasif olarak sigara dumanına maruz kalmak, KOAH büyüme tehlikesini hiç sigara dumanına maruz kalmamış bireylere oranla aşikar olarak çoğaldırmaktadır. Solunum yolu ile alınan ve hava yollarına hasar verme ihtimali yüksek olan gaz, toz dumanı ve kimyevi maddelere maruz kalan tehlikeli işlerde çalışmak, etraf lekeliliği, konutlarda ısınmak ve yemek pişirmek emeliyle kullanılan kömür, odun, çalı, tezek ve eşi yakıtların dumanına maruz kalmak ve genetik etmenler de KOAH gelişiminde ehemmiyetli tehlike etmenleri arasındadır.

KOAH hastalığının rehabilitasyonu, hastalığı geriletmez veya tamamen ortadan kaldırmaz. Yalnızca hastanın hayat niteliğini yükseltmek veya hastalığın ilerlemesini durdurmak için uygulanır. Zira KOAH hastalığının tamamen rehabilitasyonu yoktur. Hastalığın en başlıca sebebi sigara olduğu için, hastanın sigarayı vazgeçmesi ve pasif içici olarak dahi tesirinde kalmaması gerekmektedir. Sigara içmediği halde uzun müddet yoğun bir biçimde sigara dumanına maruz kalmak dahi KOAH dahil tam akciğer hastalıklarına neden olur. “

Açıklamada, KOAH’lı hastanın sigarayı vazgeçmesi, grip ve zatürre aşılarını yaptırması, ilaçlarını doğru biçimde kullanması, egzersiz yapması, iyi ve doğru beslenmesi, enerjisini iyi kullanması ve stresten uzak durması, oksijen rehabilitasyonu kullanması gerektiği kaydolundu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.