Günde bir elma yiyenin evine doktor girmez!

28.02.2023
780
Günde bir elma yiyenin evine doktor girmez!

Bir tanesi, daha ince bir fiziğe kavuşmanızda destekçi olur! Günde yalnızca bir elmanın daha ince bir bedene kavuşulmasına destekçi olabileceği belirtildi. Iowa Üniversitesi’nden Dr. Adams ve takımınca …

Bir tanesi, daha ince bir fiziğe kavuşmanızda destekçi olur!

Günde yalnızca bir elmanın daha ince bir bedene kavuşulmasına destekçi olabileceği belirtildi.

Iowa Üniversitesi’nden Dr. Adams ve takımınca yapılan araştırmada, elma kabuğunda bulunan ursolik asidin, yağları eritme ve adale geliştirme özelliği sayesinde daha ince bir bedene kavuşulmasına destekçi olabileceği tespit edildi.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde elmanın adale imalini yüzde 15 artırdığı, beden yağlarını da yarıdan fazla eksilttiği tanımlandı. Ursolik asidin farelerde adale yoğunluğunu artırmasına rağmen toplam beden ağırlığını artırmadığı saptandı.

Ancak elmanın faydaları bununla bitmiyor. Kumpaslı elma yemek kan şekerini, kolesterolü ve hasarlı yağ asitlerinin seviyesini eksiltiyor.

Dr. Adams, elmanın özellikle zamanla adaleleri eksilen yaşlılar için verimli olduğunu, atropi isimli bu hastalığın çoğu insanı hayatının bir yarıyılında bir hastalık esnasında veya yaşlılıkta etkilediğini ve hastalığın ilacının da olmadığını kaydoldu.

Atropiyi yasaklayabilecek kimyevileri bulmak için yaptıkları araştırmada, bu maddelerden biri olarak ursolik asidin karşılarına çıktığını belirten Adams, bu maddenin özellikle elma kabuğunda yoğun olarak bulunduğuna dikkati çekti.

Dr. Adams, Cell Metabolism mecmuasında yayımlanan araştırmaya ait olarak ”Daha Önceki atasözünü şu biçimde uyarlayabiliriz: Günde bir elma yiyen bireyin evine hekim girmez” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/637992-gunde-bir-elma-yiyenin-evine-hekim-girmez

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.