Damar Tıkanıklığı Yaşayanlara Müjde

20.04.2023
707
Damar Tıkanıklığı Yaşayanlara Müjde

İnsanlığın fobisi ve her hastalığın başı stres kalabalık şehirlerde ve yoğun iş yaşamının da tesiri ile ikiye direniyor. Megakentlerde süratli yaşamın egemen olması sebebi ile sağlıksız besinleri seçim eden bireyler kalp krizi ile karşı karşıya.

Medline Acil Sağlık Harekâtlardan Mesul Direktör Dr. Barış Mutluer dünyadaki vefat sebepleri arasında ilk sırada yer alan kalp krizine karşı özellikle metropolerde yaşayanları uyararak açıklamalarda bulundu.

Dünyada ve ülkemizde kalp hastalıklarına bağlı vefatlar, vefat nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Kalp sıhhatini negatif etkileyen tehlike etmenleri “değiştirilebilen” ve “değiştirilemeyen” olmak üzere 2 gruba ufalar. Ailede erken yaşta kalp krizi geçiren fertlerin bulunması, erkek cinsiyet, ileri yaş, şeker hastalığı ve şahsiyet yapısı değiştirilemeyen etkenlerdir. 

Değiştirilebilen tehlike etmenleri ile ise özellikle büyük şehirlerde yaşayan bireylerin karşılaştığını belirten Dr. Barış Mutluer: “Kalp krizine neden olan değiştirilebilen etmenler arasında ilk sırada stres yer alır. Yapılan araştırmalar ise stres ile daha çok kalabalık şehirlerde yaşayan bireylerin karşılaştığını gösteriyor. Bu bireylerin; stresten uzak durmak ve stres ile başa çıkabilmek için bir ekip tavır farklılıkları yapmaları gerekebilir. Bunun yanı gizeme değiştirilebilen etmenler arasında yer alan; kumpassız ve sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, obezite ve yüksek tansiyon da kalp krizi tehlikesini artırır” dedi.

Kalp krizinin bulgularının; göğüste bütün yeri muhakkak olmayan sıkışma hissi, yarım saatten uzun süren, sol kola ve çeneye doğru dağılan Ağrı, ağrı ile beraber soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı ve soluk darlığı olduğunu da belirten Dr. Barış Mutluer, kalp krizinde yapılması gereken ilkyardım müdanelerini de aktarıyor;

 

• Öncelikle hastayı durgunlaştırın

• Hastayı oturur pozisyonunda yerleştirin, hareket ettirmeyin

• Solunum, dolaşım gibi hayati işlevlerini izleyin

• Bedeni sıkan elbiseleri rahatlatın, kravat var ise kravatı hemen çıkartın

• Kalp krizi geçiren şahsı sıcak tutun

• Şayet kalp rahatsızlığı için bir ilaç kullanıyorsa ilacını verin

• Acil ambulans servisini arayın

• Hastayı, sağlık personeli ile uygun sağlık kurumuna nakledin

Kaynak: Milliyet/sağlık

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.