Vücut saatine bak hastalanma

26.10.2023
226
Vücut saatine bak hastalanma

Kanser ve bunalım artık evvelden teşhis edilebilecek. Bu araştırma tıpta bir ilk! Tahlilciler, insanların beden saatini tertip eden genetik mekanizmayı hakimiyet eden kimyevi düğmeyi bulduklarını bildirdi. California Üniversitesinin …

Kanser ve bunalım artık evvelden teşhis edilebilecek. Bu araştırma tıpta bir ilk!

Tahlilciler, insanların beden saatini tertip eden genetik mekanizmayı hakimiyet eden kimyevi düğmeyi bulduklarını bildirdi.

California Üniversitesinin “Nature” mecmuasında yayımlanan araştırmasında, bu sürecin karışık genler kapsamasına karşın, tüm mekanizmanın tek bir aminoacid tarafından hakimiyet edildiği de belirtildi.

Araştırmanın neticelerine göre, “Saat” geni ve ortağı “Bmali” bedenin saatini sorguluyor. “Bmali” tarafından üretilen bir proteindeki tek aminoacid, bedenin ritmiyle alakalı genetik vakalar zincirini tetikleyen bir farklılığa gidiyor.

Bu farklılık, rastgele bir biçimde bozulduğu takdirde, tüm sistemi mahvederek hakimiyet mekanizmasından kurtulabiliyor.

Tahlilciler şimdi bu aminoacidin faaliyetini etkileyecek antikorlar üzerinde çalışırken, söz mevzusu bulgunun uyku kumpassızlığı ve eş hastalıkların rehabilitasyonunda daha tesirli ilaçların üretilmesine destekçi olması bekleniyor.

Etraftaki farklılıkları sezinleyebilen ve çok hassas bir mekanizma olan beden saati, uykudan metabolizma ve tutuma kadar bir hayli işlevi tertip ediyor.

Bu mekanizmanın, tüm insan genlerinin yüzde 15′ini tertip ettiği varsayım ediliyor. Ritmin bozulmasıyla insan sıhhati negatif etkileniyor, uykusuzluk, bunalım, kalp hastalığı, kanser ve asap bozuklukları ortaya çıkabiliyor.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=47617&cat=220&dt=2007/12/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.