Sorun, toprağın besinlerden yoksun kalması değil – bizim yiyecek seçimlerimizdir

12.10.2023
255
Sorun, toprağın besinlerden yoksun kalması değil – bizim yiyecek seçimlerimizdir

Duyduğunuz onca korkutucu hikayeye rağmen, topraklarımız besinler açısından çoraklaşmamıştır. Kaliforniya, Washington, Oregon, Teksas, Florida ve diğer eyaletler, meyve, sebze, fa­sulye, kuruyemiş ve çekirdeklerimizin çoğunu üreten …

Duyduğunuz onca korkutucu hikayeye rağmen, topraklarımız besinler açısından çoraklaşmamıştır. Kaliforniya, Washington, Oregon, Teksas, Florida ve diğer eyaletler, meyve, sebze, fa­sulye, kuruyemiş ve çekirdeklerimizin çoğunu üreten ve hala zengin ve verimli olan topraklara sahiptir. Amerika dünyada besin açısından en zengin ürünlerden bazılarını üretmektedir.

Resmi kaynaklar yiyeceklerin besinsel analizlerini yayın­larlar. Ülkenin her tarafındaki süpermarketlerden yiyecekler alınır, analiz edilir ve sonuçlan yayınlanır. Birçok sağlıklı yiyecek ve tamamlayıcı taraftarının iddialarının aksine, bu ülkede yetiştirilen ürünler besinler açısından zengin ve mine­ral seviyeleri yüksektir; özellikle de fasulye, kuruyemiş, çekir­dek, meyve ve sebzelerde. Bununla birlikte Amerika’da üretilen tahıllarda, sebzelerdeki mineral yoğunluğu yoktur. Güneydoğu eyaletlerindeki tahıl ve hayvan yemi olarak kul­lanılan ekinler en zayıf olanlardır; ama bu eyaletlerde bile ekinlerin sadece küçük bir yüzdesinde minerallerin eksik olduğu bulunmuştur.

Değişik topraklarda yetişen çok çeşitli bitkisel yiyecekler­den oluşan bir diyet uygulandığında, toprağın yetersizliği nedeniyle besinsel eksiklik çekme tehlikesi ortadan kalkar. Bazı besinsel tamamlayıcı savunucularının iddia ettiği gibi Amerikalılar toprağın besinsizliği nedeniyle besin eksikliği çekmemektedirler. Amerikalılar besin eksikliği çekmektedir­ler, çünkü yeterli miktarda taze ürün yememektedirler. Ame­rikalıların tükettiği kalorilerin yüzde 90′ı rafine yiyeceklerden ya da hayvansal ürünlerden gelmektedir. Rafine edilmemiş bitkisel yiyeceklerden bu kadar az tüketirken besin eksikliği çekmemek mümkün mü?

Amerikan diyetindeki kalorilerin yüzde 40′ından fazlası besin içermeyen şeker ya da rafine tahıllardan geldiğinden Amerikalılar, ciddi seviyede kötü beslenmektedirler. Rafine şekerler, onları ne kadar fazla tüketirsek o kadar kötü beslen­memize yol açarlar. Amerika’da görülen yüksek kanser ve kalp krizi oranında suç kısmen şekere aittir.

Şeker konusundaki tek kaygımız diş çürükleri olmamalıdır. Çoğu Amerikan ailesi gibi kalorilerimizin çoğunu almak için şeker, beyaz un ve yağı kullanırsak ve çocuklarımızın da kul­lanmasına izin verirsek, ömür boyu hastalıklarla uğraşmaya ve erken ölüme kendimizi mahkum etmiş oluruz.

Rafine şekerler; sofra şekerini (sukroz), süt şekerini (lak­toz), balı, esmer şekeri, yüksek früktozlu mısır şekerini, şeker pekmezini, mısır tatlandırıcılarını ve meyve suyu konsant­relerini içerir. Çocukların çoğunun içtiği şişede ya da karton kutularda satılan meyve suları bile besinsiz yiyeceklerdir ve obezite ve hastalığa neden olurlar. Besinsel karnesi bakımın­dan şekerli sudan çok da farklı olmayan işlenmiş elma suyu, okul öncesi çocuklar tarafından tüketilen meyve porsiyon­larının yüzde 50′sini oluşturmaktadır. Örneğin, bütün bir elmada bulunan C vitamininden elma suyunda hiç yoktur. Por­takallar en besleyici meyve suyunu oluştururlar, ama portakal suyu bile orijinal bir portakalla karşılaştırılamaz. Turunçgil­lerde, anti-kanser bileşenlerin çoğu, meyvenin suyu sıkılırken atılan zar ve meyvenin etli kısmında bulunur. Karton kutularda satılan portakal sularında, bir portakalda bulunan C vitamini miktarının yüzde 10′undan daha azı bulunur; lif ve fitokimyasalların oranı ise daha bile azdır. Meyve suyu meyve değil­dir ve ambalajlı meyve suları taze meyvede bulunan besinlerin onda birini bile içermez.

Lif açısından fakir olan işlenmiş karbonhidratlar, şeker emilimini yavaşlatmayı başaramazlar ve glikoz seviyelerinde geniş dal­galanmalara neden olurlar.

Boş kalori, boş kaloridir. “Meyve suyu” ile tatlandırılmış kurabiye, reçel ve diğer işlenmiş yiyecekler (doğal ürünler satan bir dükkandan alınmış olsalar bile) kulağa daha sağlıklı gelir ama beyaz şekerli ürünler kadar kötüdürler. Meyve suyu konsantre edilip tatlandırıcı olarak kullanıldığı zaman bütün sağlıklı besinsel bileşenleri yok olur, geriye sade şeker kalır. Vücudunuz açısından rafine şeker ile meyve suyu tatlandı­rıcıları, bal, meyve suyu konsantresi ya da diğer konsantre tat­landırıcılar arasında bir fark yoktur. Tatlı yeme güdümüz, imitasyonları değil gerçek meyveleri tüketmemiz ve onların zev­kini çıkarmamız için doğa tarafından bize verilmiştir. Taze sıkılmış portakal suyu ve diğer taze meyve ve sebze sulan, ori­jinal vitamin ve minerallerin çoğunu içeren nispeten sağlıklı yiyeceklerdir. Fakat tatlı meyve suları ve hatta havuç suyu, lif içermedikleri ve şeker konsantrasyonları yüksek olduğu için ölçülü bir şekilde kullamlmalıdırlar. Ve kilo vermek isteyenler için ideal yiyeceklerden değillerdir. Ben genellikle bu suları tek başına bir içecek olarak değil, salata ya da diğer yemeklere sos olarak kullanırım. Taze meyveler ve hatta kurutulmuş meyveler, çeşitli koruyucu besin ve fitokimyasalları içerirler; bu nedenle gerçek yiyeceklerden uzaklaşmayın.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.