Seks baş ağrıtır mı ?

21.10.2023
289
Seks baş ağrıtır mı ?

“Başım ağrıyor” bahanesi seksten kaçmanın yollarından biri. Aslında bu bir bahane değil, gerçek… Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, seksin baş ağrısı yapabileceğini yazdı: “Baş ağrısını cinsel aktiviteden çok …

“Başım ağrıyor” bahanesi seksten kaçmanın yollarından biri. Aslında bu bir bahane değil, gerçek…

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, seksin baş ağrısı yapabileceğini yazdı:

“Baş ağrısını cinsel aktiviteden çok orgazmın tetiklediği belirtiliyor. Orgazm esnasında oluşan değişimlerin baş ve boyun üzerinde sersemletici bir durumu zaten vardır. Eğer bu durum çok etkili olursa seks yaparken ani ve şiddetli baş ağrıları yaşamanız mümkündür.

Uzun süreni tehlikelidir
Burada önemli olan sekse bağlı baş ağrılarından çok, seks esnasında tetiklenebilen ciddi bazı sağlık sorunlarının da baş ağrısı ile ortaya çıkabileceği gerçeğidir. Seks sırasında oluşabilen yüksek kan basıncı, beyin kanaması ve hatta felcin ilk belirtisi baş ağrısı olabiliyor. Ayırıcı nokta sekse bağlı ağrıların çoğu kez birkaç dakika sürmesidir. Seksle ilgili baş ağrıları nadiren bir veya birkaç saat sürebilir. Önemli bir nokta da bu ağrıların en çok gözlerin etrafında ve arka kısmında hissedilmesidir. Ağrı zonklayıcı bir karakterde olabileceği gibi, başa arkadan gelen şiddetli bir darbe olarak da algılanabilir. Sekse bağlı baş ağırlarının nedeni tam olarak bilinmiyor. Bu ağrıların cinsel birleşmenin tepe noktalarında meydana gelen baş ve boyun kaslarındaki spazmlarla ilişkili olduğu düşünülüyor. Seksle bağlantılı baş ağrıları doğum kontrol hapı kullananlarda, Psödoefedrin içeren soğuk algınlığı ilaçları alanlarda daha sık ortaya çıkıyor. Stres, yorgunluk, korku, güvensiz, endişe ve uykusuzluk gibi faktörler bu ağrıları tetikleyebiliyor. Seksin çok uzun süreli baş ağrılarına da yol açması mümkündür, ama bu ağrıların bizim bahsettiğimiz sadece ilişki esansında ortaya çıkan ağrılarla herhangi bir ilişkisi yoktur.

Eğer seksüel faaliyet esnasında böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız, korkmayın. Tehlikeli olanı uzun süre başınızı ağrıtacak ilişkilerdir! Sıra cinselliğe gelince “Başım ağrıyor” diyen eşinize lütfen darılmayın. Seks gerçekten baş ağrıtabiliyor ve bu ağrılar bazen tehlikeli bile olabiliyor. ”

Hürriyet

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=34096&cat=220&dt=2007/08/29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.