İş yeriniz astım yapabilir!

28.02.2023
857
İş yeriniz astım yapabilir!

Türkiye’de takribî 3.5 milyon şahsı etkileyen astım son senelerde meslekî faktörlere bağlı olarak çoğalış gösteriyor. Fırıncılar, çiftçiler, sağlıkçılar ve hoşluk salonu çalışanları tehlike altındaki işlerden …

Türkiye’de takribî 3.5 milyon şahsı etkileyen astım son senelerde meslekî faktörlere bağlı olarak çoğalış gösteriyor. Fırıncılar, çiftçiler, sağlıkçılar ve hoşluk salonu çalışanları tehlike altındaki işlerden kimileri

İş yerinde büyüyen astım tanısının sıklıkla sıçrandığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab, “Meslekî astımın sıçranmaması için işe girmeden evvel astım semptomu olmayanlarda ve sigara içmeyenlerde yeni büyüyen burun akıntısı, öksürük, hışıltı dikkate alınmalıdır. Semptomların işten uzaklaşınca düzelmesi ve işe dönünce makûslaşması teşhiste takviyecidir. Rehabilitasyonun en ehemmiyetli basamağını ise hastanın iş etrafından uzaklaştırılması oluşturur” dedi.

Meslekî astımdan korunmak ismine özellikle yüksek tehlikeli iş yerlerinin tanımlanarak, buradaki çalışanların detaylı denetlenmesi ve araştırılması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Hişam Alahdab, tehlikeli iş kollarında çalışıp yeni riniti ortaya çıkan bireylerin özellikle yüksek tehlikeli olarak belirtilmesi gerektiğini söyledi.

Yetişkin yarıyılında ortaya çıkan astımın yüzde 9 ile 15’inin meslekî astım olduğunu belirten Dr. Hişam Alahdab, “Yetişkin yarıyılında ortaya çıkan veya çocukluk astımının yetişkin yarıyılında tekrarladığı tüm bireylerde meslekî maruziyet akla gelmelidir” diye konuştu.

Her yaştaki astım hastasına eğitim verilmesi gerektiğini vurgulayan ve sigara içmenin tehlikeyi artırdığını belirten Dr. Alahdab, meslekî casuslara maruz kalan iş gruplarından birkaçını şöyle sıraladı: “Fırıncılar, çiftçiler, sağlık çalışanları, kanatlı yetiştiricileri, gemi yüklemede çalışanlar, ipek firmacılığı, hoşluk salonu çalışanları, kaplamacılar, plastik çalışanları.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/692929-is-yeriniz-astim-yapabilir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.