Düşünceleri sese dönüştürme umut oldu

23.10.2023
241
Düşünceleri sese dönüştürme umut oldu

Bilimadamları, konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda. Bilimadamları, bilinci yerinde ancak konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda. New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, bilimadamları 8 yıl önce geçirdiği bir …

Bilimadamları, konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda.

Bilimadamları, bilinci yerinde ancak konuşamayan hastaların düşüncelerini okuma yolunda.

New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, bilimadamları 8 yıl önce geçirdiği bir trafik kazası sonucunda felç olan, bilinci yerinde ancak konuşamayan bir hastanın beyninin, konuşmayla ilgili bölümüne elektrotlar yerleştirdiler.Araştırmacılar, elektrotlar vasıtasıyla beyinin konuşma bölümünden gelen titreşimleri kaydettiler.

Bilimadamları, bundan sonraki aşamada, bu sinyalleri ‘bir konuşma yazılımına’ dönüştürmek için çalışacaklarını belirtti.Birkaç hafta içinde bir bilgisayar, hastanın düşüncelerini seslere dönüştürme görevini yerine getirmeye başlayacak.

Teknolojinin geliştirilmesinde katkısı olanlardan Joe Wright, bunu başaracaklarını umduğunu belirterek, “Karşılıklı konuşma hedefine ulaşmak isterdik ama henüz bundan çok uzağız” dedi.Bilimadamları, bu tekniğin beyin okuma makinesiyle bir ilgisinin bulunmadığını özellikle vurguladı.

Max Planck Enstitüsü’nden Prof.John Dylan Haynes, “Bazı temel düşünceleri tercüme edebilmeye başlamamız çok heyecan verici birşey. Ancak bir beyin okuma makinesinden henüz çok uzağız” dedi.

Prof. Geraint Rees de “Şu anda kısıtlı bir kelime hazinesinin kodunu çözmeye doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Milliyet

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=44367&cat=220&dt=2007/11/15

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.