Dalgınlığınız O Hastalığın Habercisi Olabilir

06.04.2023
589
Dalgınlığınız O Hastalığın Habercisi Olabilir

Devamlı düşüncelilik ve ani kasılmalar yaşamak, bedende morarmalar görmek hastalığa işaret edebilir.

Sara genel olarak bedende kasılma, istemsiz hareketler, morarma, ağızdan köpük gelmesi gibi tipik bulgular veriyor.

Şahsın zaman zaman tekerrür eden nöbetler yaşamasına neden olan sara beyinde bulunan asap hücrelerinin etkinliğinin farklılığı neticeyi ortaya çıkan bir merkezi asap sistemi rahatsızlığı. Genellikle istemsiz hareketler ve şuur farklılığı ile karakterize edilen sara, yineleyici saldırılarla kendini gösteren kronik bir hastalık.

İşte Saranın Belirtileri

Saranın genel olarak bedende kasılma, istemsiz hareketler, morarma ağızdan köpük gelmesi gibi tipik bulgular verdiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Gülistan Halaç, hastalığın bireyden bireye değişebilen bulgularının da olduğuna dikkat çekti. “Misalin; şahsın aniden düşüncelileşmesi, sualleri cevapsız vazgeçmesi ve kasılmalar sara bulgusu olabiliyor. Bu tip kuşkulu vaziyetlerde kesinlikle doktora müracaat etilmeli” dedi.

Bu Hastalıklar Sara İle Karıştırılıyor

Sara rahatsızlığının çoğu zaman değişik tıbbi meselelerle karıştığının altını çizen Halaç, psikojenik nöbetler, senkop, serebrovasküler hastalıklar, migren, uyku bozuklukları, hareket bozuklukları, metabolik meseleler ile sara bulgularının eşlik gösterdiğini bu nedenle hastalığa tanı konulmadan evvel ayrıntılı muayenelerin yapılması gerektiğini belirtti.

İlaçla Rehabilitasyon Edilebiliyor

Erken teşhisin her hastalıkta olduğu gibi sara rehabilitasyonunda da ehemmiyetli bir yere sahip olduğunu söyleyen Uzman Dr. Gülistan Halaç, “Gözden kaçan ve rehabilitasyon edilmeyen nöbetler daha sonra büyük nöbetlerle geri dönebiliyor. Ancak, uygun rehabilitasyon ile sara hastalarının dörtte üçünden aşırısı nöbet geçirmeden olağan bir yaşam sürebilir” biçiminde konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.