Az Uyumak Şişmanlatıyor

16.10.2023
245
Az Uyumak Şişmanlatıyor

İngiltere’de yayımlanan bir çalışmaya göre, az uyku metabolizmada değişikliğe yol açabiliyor, iştah artıyor, fiziksel aktivite azalıyor bunun sonucunda çocuklar kilo almaya başlıyor. Çocuklarda son …

İngiltere’de yayımlanan bir çalışmaya göre, az uyku metabolizmada değişikliğe yol açabiliyor, iştah artıyor, fiziksel aktivite azalıyor bunun sonucunda çocuklar kilo almaya başlıyor.

Çocuklarda son zamanlarda büyük artış gösteren obezitenin yetersiz uykuyla da bağlantılı olabileceği ortaya çıktı.

İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, çocuklar ve büyüme çağındaki gençlerde az uyumanın metabolizma üzerindeki etkileri mercek altına alındı.

İŞTAH ARTIYOR, FİZİKSEL AKTİVİTE AZALIYOR

Bu konuda daha önce yapılan araştırmaları yeniden inceleyen uzmanlar, yetersiz uykunun iştah ve enerji ihtiyacında artışa yol açtığı sonucuna vardı.

Araştırmalar günde 5 saat uyuyan bir çocukta 8 saat uyuyana oranla mideye açlık sinyali gösteren horman seviyesinde yüzde 15 artış olduğunu ortaya koyuyor. Yine yağ hücreleri üreten bir hormonun seviyesi de yüzde 15 daha fazla.

Çalışmayı yürüten Bristol Üniversitesi uzmanlarından Shahad Taheri, az uyuyan çocukların fiziksel aktivitelerinin azalması nedeniyle de kilo alma olasılıklarının arttığına dikkat çekti.

Çocukların iyi bir gece uykusu alabilmeleri için yatak odalarından televizyon, bilgiyasayar, cep telefonu gibi eletronik eşyaların çıkarılmasını tavsiye eden Taheri’ye göre, çocukların birkaç saat daha fazla uyuması sağlamak da vücut dengelerinin sağlanmasına yardımcı olabilir.

NTV

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=3491&cat=220&dt=2006/10/19

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.